Miten johtamisen kehittäminen vauhditti yrityksen kasvua
Electrocon Kristinestad Oy Ab on erikoistunut johdinsarjojen ja piirilevyjen suunnitteluun ja valmistukseen asiakkaan tarpeiden mukaisesti. Lisäksi yritys tarjoaa sähkökomponenttien vianmääritys- ja huoltopalveluja prosessiteollisuuden koneisiin.
Kun toimitusjohtaja Tomas Grynngärds aloitti yhteistyön LMI:n johtajuuskehittäjä Marica Lassuksen kanssa vuonna 2021, arki koostui pitkälti kiireellisten asioiden hoitamisesta tässä ja nyt.
Kun suuri osa ajasta kuluu päivittäisten “tulipalojen” sammuttamiseen, pitkäjänteisen kasvun rakentaminen on haastavaa. Panostamalla johtamiseen, rakenteisiin ja suunnitelmallisuuteen alkoi kuitenkin avautua uusia mahdollisuuksia, ja samalla syntyi perusta yrityksen vahvalle kasvulle.
Viiden yhteistyövuoden aikana sekä liikevaihto että henkilöstömäärä ovat kaksinkertaistuneet. Yritys on investoinut uusiin tuotantotiloihin ja toteuttanut sukupolvenvaihdoksen nopean kasvun rinnalla. Muutokset ovat olleet merkittäviä ja ovat asettaneet uusia vaatimuksia johtamiselle.
Yksilövalmennuksina toteutetut ohjelmat – Oman minän johtaminen, Tavoitteista tuloksiin ja Strateginen johtajuus – ovat tarjonneet konkreettisia työkaluja ja oivalluksia, joilla on ollut merkittävä vaikutus kehityksen suuntaan ja laajuuteen. Valmennuksissa on käsitelty sekä arjen käytännön tekemistä että yrityksen pitkän aikavälin suuntaa.
Tomas on palkittu LMI:n Total Leader -tunnustuksella suoritettuaan menestyksekkäästi kolme valmennuskokonaisuutta.
“Tulokset alkoivat näkyä todella nopeasti”
“Valmennus oli tärkeä avain siihen, että aloin nähdä uusia mahdollisuuksia liiketoiminnan kasvattamiseen. Oli silmiä avaavaa huomata, kuinka paljon asioihin voi oikeasti vaikuttaa ja kuinka paljon toimintaa voi kehittää. Tulokset alkoivat näkyä todella nopeasti, ja tekeminen on vienyt toimintaa eteenpäin monella tasolla. Valmennuksella on ollut niin merkittävä vaikutus, että luottamus siihen on vain kasvanut ajan myötä”, Tomas kertoo.
Kehitys ei ole rajoittunut yksittäisiin projekteihin, vaan ollut pitkäjänteistä ja kokonaisvaltaista. Toimintatavat ovat selkeytyneet, ennakointi parantunut ja vastuuta on siirtynyt laajemmin organisaatioon. Samalla on yksinkertaistettu tekemistä ja lisätty tehokkuutta. Kehitystyö jatkuu edelleen.
Reaktiivisesta arjesta tavoitteelliseen johtamiseen
Tänä päivänä Tomas kuvailee itseään ennakoivammaksi ja varmemmaksi roolissaan. Hän keskittyy aiempaa enemmän olennaiseen, eikä arki enää ohjaudu jatkuvien kiireiden mukaan. Pitkän aikavälin tavoitteet toimivat suunnannäyttäjänä.
Päätöksenteko on nopeutunut ja selkeytynyt, ja stressi on vähentynyt paremman kokonaiskuvan ja rakenteiden ansiosta.
“Olen kehittynyt suunnittelussa, delegoinnissa ja ydintehtäviin keskittymisessä. Kehityn siinä edelleen, mutta ero aiempaan on suuri. Tartun haasteisiin nykyään tietoisemmin, ja olen kasvanut ihmisenä todella paljon.”
Yksi tärkeä oivallus on ollut myös kyky tunnistaa oma kehityspolku nuoremmissa työntekijöissä, jotka ovat kasvamassa uusiin rooleihin.
“Kun delegoin vastuuta nuoremmille työntekijöille, tunnistan paljon omasta matkastani heidän tilanteessaan. Se lisää kärsivällisyyttä ja tuo uudenlaisen lähestymistavan johtamiseen.”
Total Leader -tunnustus pitkäjänteisestä kehityksestä
Tomas on kehittänyt johtajuuttaan tavoitteellisesti useiden vuosien ajan. Työ on huipentunut Total Leader -tunnustukseen, joka myönnetään henkilöille, jotka ovat suorittaneet menestyksekkäästi kolme LMI-valmennuskokonaisuutta ja vieneet oppimansa käytäntöön pitkäjänteisesti.
“Halusin kehittyä jatkuvasti, ja valmennukset osuivat oikeaan aikaan. Jokainen kokonaisuus rakensi pohjaa seuraavalle ja toi uusia näkökulmia johtamiseen.”
Suositus muille yrittäjille
Tomaksen viesti muille yrittäjille on selkeä:
“Suosittelen lämpimästi LMI:n valmennuksia erityisesti yrittäjille, joille yrityksen kasvu tuo uusia haasteita. Minulle valmennuksesta on ollut valtavasti hyötyä. Se on vaikuttanut merkittävästi siihen, miten toimin johtajana, miten yritys toimii arjessa ja miten kehitymme pitkällä aikavälillä.”
